Experimentujeme s kolektivní imunitou rostlin

 12.04.2023  2 min
Experimentujeme s kolektivní imunitou rostlin

Velké Bílovice, 12. duben 2023Na Moravě odstartovala výsadba vinic. Společnost BOHEMIA SEKT, která patří k nejvýznamnějším pěstitelům révy vinné, letos vsadila na odolné PIWI odrůdy a při této příležitosti zahájila test s kolektivní imunitou rostlin.

Interspecifické, rezistentní nebo PIWI jsou synonyma pro speciálně vyšlechtěné odrůdy révy vinné, které jsou odolnější vůči mrazu a nemocem, jako je padlí révové, plíseň révová, šedá plíseň. Jejich chuť bývá pro spotřebitele k nerozeznání od klasických evropských odrůd (tzv. Vitis vinifera L.), které se v Česku pěstují stovky let. Mezi nejrozšířenější PIWI odrůdy u nás patří Hibernal, Solaris a Johanniter.

Letos vysadil BOHEMIA SEKT nových 11 hektarů těchto odolnějších odrůd na svých viničních tratích „Nad Nesytem“ a „Kotel“ ve vinařské obci Sedlec v Mikulovské vinařské podoblasti. „V PIWI odrůdách vidíme budoucnost nejen našeho, ale celého českého vinařství. Jsou cestou k ekologizaci vinic při dosažení vyššího výnosu, srovnatelného se zahraničními vinařskými regiony. Jejich jediným mínusem je prozatím nízká znalost u spotřebitelů,“ vysvětluje ředitel společnosti Ondřej Beránek.

V porovnání s klasickými odrůdami se pěstováním PIWI snižuje množství použitých přípravků na ochranu rostlin při zachování kvality a množství produkce. „Tím dochází k omezení počtu pojezdů ve vinici v rámci ochrany proti houbovým chorobám, které způsobuje zhutnění půdy a zabraňuje vsakování vláhy,“ říká Pavel Pavloušek ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Experiment s kolektivní imunitou

Vinařství touto výsadbou zároveň testuje nový způsob pěstování révy vinné s cílem otestovat, zda se může přenést odolnost PIWI odrůd na klasické evropské odrůdy. V nové výsadbě se proto střídá blok PIWI a blok s běžnou evropskou odrůdou. „Tímto postupem chceme otestovat, zda zafunguje kolektivní imunita rostlin. Předpoklad je, že PIWI odrůda vytvoří pomyslnou hradbu, která zabrání šíření houbových chorob na další rostliny, a to i na klasické odrůdy,“ vysvětluje Libor Výleta, ředitel vinohradnictví skupiny BOHEMIA SEKT.

První rostliny PIWI vysadila společnost v roce 2011 na bzenecku. „Dobré výsledky už máme z naší PIWI vinice v Bzenci a za těch 12 let se zkušenosti s jejich s pěstováním ohromně posunuly, nyní předpokládáme ještě lepší výsledky,“ dodává Libor Výleta. S výsadbou PIWI odrůd plánuje společnost pokračovat i v dalších letech. Budoucí výnos bude využívat zejména pro výrobu sektů.

Více aktualit

 31.05.2024

Réva vinná vykvetla letos dřív, sklizeň by mohla začít už v srpnu

Réva vinná letos vykvetla o několik týdnů dříve než obvykle. Vinaři očekávají, že sklizeň by mohla začít už v srpnu, podobně jako v extrémně teplém roce 2018.

 17.04.2024

Unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem

V letošním roce zasáhly Českou republiku nebývalé jarní mrazy. Vinařství Habánské sklepy ze skupiny BOHEMIA SEKT proto začalo testovat technologii UV boostingu také jako ochranu révy vinné před mrazem.

 01.02.2024

DoVinic.cz a UV Boosting inspiruje další vinaře

Na konci ledna jsme uspořádali kulatý stůl pro naše moravské a slovenské vinařské kolegy.  Setkání bylo zaměřeno na oblast udržitelných technologií a postupů ve vinařství. Velkou pozornost věnovali vinaři technologii UV Boosting, která bez použití chemických látek posiluje imunitu rostlin révy vinné.