Extrémní teplo a sucho ohrožují vinice: réva na bodu vadnutí, přívalové deště situaci neřeší

Starý Plzenec, 1. července 2025 – Letošní léto přináší vinařům mimořádnou výzvu. Dlouhotrvající sucho a vysoké teploty uvrhly vinice do kritického stavu. V mnoha lokalitách je réva na bodu vadnutí. Zásoby vody v půdě jsou z většiny vyčerpány a naději na záchranu vinic zatím přináší jen lokální a velmi omezené srážky.
„Situace je opravdu vážná,“ upozorňuje vinohradnický manažer společnosti BOHEMIA SEKT Petr Ptáček a dodává: „Půda je naprosto vyprahlá. I když v některých místech přišly přívalové srážky, voda nestačí prosáknout do hlubších vrstev a rychle odtéká. Réva z toho prakticky nic nemá.“
Výhled do dalších dnů
Podle aktuálních zpráv Českého hydrometeorologického ústavu jsme včera vstoupili do prozatím nejteplejšího týdne letošního roku. Vrchol přílivu horkého a velmi suchého vzduchu se na Moravě a ve Slezsku očekává ve čtvrtek, kdy mohou denní maxima vystoupat až na 37 °C. Ze čtvrtka na pátek by měla od severozápadu dorazit studená fronta, která může přinést přeháňky a bouřky i na jih a jihovýchod Moravy. Meteorologové však upozorňují, že srážky budou velmi lokální a krátkodobé a sucho tedy zásadně nevyřeší.
Boj se suchem ve vinicích
Sucho nejvíce postihuje mladé výsadby s mělkým kořenovým systémem, které jsou citlivější na výkyvy počasí. Velký vliv má rovněž na plodící vinice. „Když kořeny v 50–70 cm hloubky nenajdou vláhu, rostlina raději zpomalí růst a investuje energii do záchrany listové plochy. To se později odrazí v nižší cukernatosti hroznů i menším výnosu,“ upřesňuje Ptáček.
Závlahové systémy jsou na jižní Moravě stále spíše výjimkou. Tam, kde je instalace dostupná, se už několik dní jede na plný výkon. Pomáhá také výsev hlubokokořenících směsí, které prodlužují dobu, po kterou se vlhkost udrží v půdě – v praxi zhruba o 5 dní. „Je to drobná výhoda, ale bez následných dešťů to není řešení,“ uzavírá Ptáček.