Réva vinná vykvetla letos dřív, sklizeň by mohla začít už v srpnu

 31.05.2024
Réva vinná vykvetla letos dřív, sklizeň by mohla začít už v srpnu

Starý Plzenec, 31. května 2024 – Réva vinná letos vykvetla o několik týdnů dříve než obvykle. Vinaři očekávají, že sklizeň by mohla začít už v srpnu, podobně jako v extrémně teplém roce 2018.

Na moravských vinicích vykvétá réva vinná obvykle okolo 10. června, ale v posledních letech se častěji objevují roky, kdy kvetení nastupuje už v květnu. „Letošní vegetace je kvůli nadprůměrným teplotám zrychlená o několik týdnů. Zatím se podobá roku 2018, kdy kvetení začalo v květnu a hrozny se sklízely už v srpnu,“ uvádí ředitel vinohradnictví společnosti BOHEMIA SEKT Libor Výleta.

Kvetení trvá přibližně pět dní a během této doby réva potřebuje sucho a teplo. Předpověď na nadcházející dny však naznačuje vlhké a deštivé počasí, což by mohlo způsobit nedokonalé odkvetení a pokles úrody. Po jarních mrazech, které udeřily v celé Evropě, by to znamenalo další ohrožení úrody.

Zrychlený růst vegetace ovlivňuje také stav vody v krajině. Kvůli dřívějšímu rašení rostliny spotřebovávají větší množství vody již o několik týdnů dříve než obvykle, což může vést k suchu. „Z hlediska srážek je sice letošní rok zatím průměrný, ale teploty jsou nad průměrem, a to zvyšuje riziko sucha. Proto opět vysazujeme hlubokokořenící směs rostlin, která pomáhá udržet vlhkost v půdě a lépe absorbovat vodu při bleskových bouřkách. Zatím pozorujeme, že v místech osázených touto směsí je půda dostatečně vlhká,“ dodává Libor Výleta.

 

Více aktualit

 31.05.2024

Réva vinná vykvetla letos dřív, sklizeň by mohla začít už v srpnu

Réva vinná letos vykvetla o několik týdnů dříve než obvykle. Vinaři očekávají, že sklizeň by mohla začít už v srpnu, podobně jako v extrémně teplém roce 2018.

 17.04.2024

Unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem

V letošním roce zasáhly Českou republiku nebývalé jarní mrazy. Vinařství Habánské sklepy ze skupiny BOHEMIA SEKT proto začalo testovat technologii UV boostingu také jako ochranu révy vinné před mrazem.

 01.02.2024

DoVinic.cz a UV Boosting inspiruje další vinaře

Na konci ledna jsme uspořádali kulatý stůl pro naše moravské a slovenské vinařské kolegy.  Setkání bylo zaměřeno na oblast udržitelných technologií a postupů ve vinařství. Velkou pozornost věnovali vinaři technologii UV Boosting, která bez použití chemických látek posiluje imunitu rostlin révy vinné.