Setkání s Plzeňským Prazdrojem

 30.11.2023
Setkání s Plzeňským Prazdrojem

V letošním roce jsme na 66 hektarů našich vinic vyseli směs hlubokokořenících rostlin - pohanky, jetele a ředkve. Cílem tohoto testu je zlepšovat stav vody ve vinicích a bojovat proti erozi. Směs vysévaná mezi řádky révy vinné má přínosy jak pro půdu, tak pro rostliny. "Tato směs rostlin svými kořeny půdu přirozeně prokypřuje, což odstraňuje škodlivé utužení a zlepšuje propustnost," řekl Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity.

Obdobný postup testuje i společnost Plzeňský Prazdroj v rámci svého programu Pro chmel. S týmem Plzeňského Prazdroje a pěstiteli chmele jsme se proto sešli, abychom si vzájemně sdíleli zkušenosti, výsledky a zajímavé poznatky ohledně hlubokokořenících směsí.

Nyní budeme sledovat stav rostlin a půdy, vyhodnocovat výsledky a porovnávat je s vinicemi zařazenými do konvenčního hospodaření. „Na základě získaných poznatků z letošního roku jsme se rozhodli rozšířit hlubokokořenící směsi až na 100 hektarů vinic. Dál budeme sbírat data a vyhodnocovat dopady na révu a sklizeň a rádi se o ně podělíme s dalšími pěstiteli,“ uvedl ředitel společnosti BOHEMIA SEKT Ondřej Beránek.

Více aktualit

 31.05.2024

Réva vinná vykvetla letos dřív, sklizeň by mohla začít už v srpnu

Réva vinná letos vykvetla o několik týdnů dříve než obvykle. Vinaři očekávají, že sklizeň by mohla začít už v srpnu, podobně jako v extrémně teplém roce 2018.

 17.04.2024

Unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem

V letošním roce zasáhly Českou republiku nebývalé jarní mrazy. Vinařství Habánské sklepy ze skupiny BOHEMIA SEKT proto začalo testovat technologii UV boostingu také jako ochranu révy vinné před mrazem.

 01.02.2024

DoVinic.cz a UV Boosting inspiruje další vinaře

Na konci ledna jsme uspořádali kulatý stůl pro naše moravské a slovenské vinařské kolegy.  Setkání bylo zaměřeno na oblast udržitelných technologií a postupů ve vinařství. Velkou pozornost věnovali vinaři technologii UV Boosting, která bez použití chemických látek posiluje imunitu rostlin révy vinné.