Unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem

 17.04.2024
Unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem

Obavy vinařů ohledně počasí se naplnily. Teplotně nadprůměrné dny vystřídalo ochlazení. Vinařství Habánské sklepy ze skupiny BOHEMIA SEKT proto spustilo unikátní test mrazuvzdornosti rostlin. 

K pokusu společnost využila technologii na bázi UV-C záření UV Boosting, kterou vyvinul tým z univerzity v Avignonu ve Francii. BOHEMIA SEKT toto zařízení používá od loňského roku primárně k posilování imunity révy vinné vůči dopadům sucha a chorobám.

„Test mrazuvzdornosti s UV Boostingem zkoušelo jen několik vinařství v Evropě a ukázalo se, že technologie může zafungovat i jako obrana proti mrazu. Je však potřeba vyjet 48 hodin před nástupem mrazu a pokud nízké teploty trvají delší dobu, lze ho opakovat ještě dvakrát,“ uvádí Francois Sement, Head of Biology Research & Development ve společnosti UV Boosting. 

V českých podmínkách jde o první pokus. „Mráz zpravidla nezasáhne celý vinohrad, ale jen kritická místa, poblíž vodních ploch nebo v nižších partiích svahů. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí jsme se rozhodli ve vybraných řádcích v těchto lokalitách účinky UV Boostingu otestovat,“ uvedl ředitel vinařství Habánské sklepy Petr Ptáček.

Při spuštění testu byla vegetace na vinicích zrychlená přibližně o 14 dní oproti normálu. Pokles teplot pod bod mrazu v této fázi vývoje rostlin by již způsobil škody na budoucí úrodě. „Hrozny z části vinice zasažené mrazem mohou mít jiný charakter než na zbytku vinice. Zpravidla dosahují nižšího množství i velikosti a dozrávají v jiný čas, což je problém z hlediska sklizně i zpracování hroznů. Samozřejmě to zvyšuje i náklady na sklizeň,“ dodal Petr Ptáček.

Více aktualit

 31.05.2024

Réva vinná vykvetla letos dřív, sklizeň by mohla začít už v srpnu

Réva vinná letos vykvetla o několik týdnů dříve než obvykle. Vinaři očekávají, že sklizeň by mohla začít už v srpnu, podobně jako v extrémně teplém roce 2018.

 17.04.2024

Unikátní test, který má ochránit révu před přicházejícím mrazem

V letošním roce zasáhly Českou republiku nebývalé jarní mrazy. Vinařství Habánské sklepy ze skupiny BOHEMIA SEKT proto začalo testovat technologii UV boostingu také jako ochranu révy vinné před mrazem.

 01.02.2024

DoVinic.cz a UV Boosting inspiruje další vinaře

Na konci ledna jsme uspořádali kulatý stůl pro naše moravské a slovenské vinařské kolegy.  Setkání bylo zaměřeno na oblast udržitelných technologií a postupů ve vinařství. Velkou pozornost věnovali vinaři technologii UV Boosting, která bez použití chemických látek posiluje imunitu rostlin révy vinné.